Rodzaje druku

Wynalezienie druku przez Gutenberga zaowocowało prawdziwą rewolucją. Dzisiaj trudno wyobrazić nam sobie funkcjonowanie bez niego. To właśnie dzięki istnieniu druku mamy książki, gazety, najróżniejszy publikacje, ale również takie przydatne gadżety, jak wizytówki czy ulotki. Jakie wyróżnia się rodzaje druku?
 drukarnia
Druk offsetowy
Stosowany wtedy, kiedy wydrukowana ma zostać naprawdę duża ilość egzemplarzy. W związku z tym ten rodzaj druku znajduje zastosowanie w przypadku firm. Im więcej stron się drukuje, tym niższe są koszty wydruku. Tą technikę można porównać to dawnego wywoływania zdjęć z kliszy. Jest ona skomplikowana, ale daje naprawdę bardzo dobre efekty.
 
Sitodruk
Do przygotowania druku potrzebna jest matryca, która swoim wyglądem przypomina sito. To właśnie stąd pochodzi nazwa. Po ten rodzaj druku sięga się wtedy, kiedy tekst czy grafika ma zostać naniesiona na stosunkowo nietypowe, jak dla drukowania, powierzchnie. Zalicza się do nich:
  • blachę;
  • tekturę;
  • folię.
Jest to druk naprawdę szybki, a jednocześnie niezbyt drogi. Niestety, nie można stosować go do naprawdę dużych formatów. Sprawdza się również w przypadku małego nakładu.
 
Druk solventowy
Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nadrukowany materiał może być narażony na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Doskonale znosi zarówno różnorakie opady, jak i promienie słoneczne. Stosowany do bilbordów i wszystkich reklam, które znaleźć mają się na świeżym powietrzu. Jest trwały, odporny, charakteryzuje się naprawdę dobrą jakością.